Z dniem 1 kwietnia 2014 roku wchodzi w życie ustawa zmieniająca przepisy w zakresie odliczania podatku VAT przy zakupie i eksploatacji samochodów o wadze poniżej 3,5 t
Zgodnie ze zmienionym art. 86a ust. 1 podatnik, który ponosi wydatki związane z pojazdami samochodowymi, ma prawo odliczyć 50% podatku VAT wyszczególnionego na fakturze kosztowej.
Przy czym wydatki te mogą być związane z:
Należy jednak wyraźnie podkreślić, że przepis ten dotyczy przede wszystkim aut osobowych, które są wykorzystywane przez podatników zarówno w działalności gospodarczej, jak i do jazd prywatnych.
Przy czym w art. 12 ustawy zmieniającej znajduje się właśnie zapis o wstrzymaniu prawa do odliczenia 50% VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa, oleju i gazu do dnia 30 czerwca 2015 roku, ale tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia:
- * 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
- * 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
- * 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Zatem oznacza to, że jeżeli podatnik posiada samochód klasyfikowany np. jako uniwersalny ciężarowy, zarejestrowany na 4 osoby i ładowność równą lub większą niż 500 kg (i nie rozpisuje dla niego ewidencji przebiegu o czym dalej …) to ma prawo odliczać 50% podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do tego auta!
Przepis ograniczający prawo do odliczania podatku VAT do 50% nie ma zastosowania w przypadku, gdy pojazdy samochodowe są:
Kiedy natomiast ustawodawca uznaje, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika?
–> Po pierwsze – gdy konstrukcja pojazdu wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że wykorzystanie to jest nieistotne.
Do pojazdów tych należą:
- * agregat elektryczny/ spawalniczy,
- * do prac wiertniczych,
- * koparka, koparko-spycharka,
- * ładowarka,
- * podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
- * żuraw samochodowy.
Stwierdzenie wymagań technicznych dla pojazdów określonych na trzech pierwszych miejscach stwierdza się na podstawie badania technicznego.
–> Po drugie – gdy podatnik wyraźnie określi w regulaminie lub w inny sposób – zasady użytkowania danego pojazdu samochodowego (samochodu osobowego z dwoma lub więcej rzędami siedzeń służącego do przewozu maksymalnie 9 osób), jednoznacznie wskazujące na wykorzystanie auta tylko do działalności gospodarczej podatnika oraz będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu.
Ewidencja taka powinna zawierać:
- * kolejny numer wpisu,
- * datę,
- * cel wyjazdu,
- * opis trasy (skąd – dokąd),
- * liczbę przejechanych kilometrów,
- * imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
- – wpis ten musi być potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem
Podatnicy, którzy wykorzystują wyłącznie do działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają obowiązek złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami (informacja VAT-26, w której podawana jest m.in. marka i model pojazdu, numer rejestracyjny, rok produkcji oraz data jego pojazdu).
opracowanie: Biuro Rachunkowe MARTA